Gretsch G5135CVT Electromatic CVT - Cherry Stain
Introduced in 1961, this guitar was Gretsch’s first true solid-body instrument. That classic design is once again available in the G5135 CVT, with an ultra-slim body, mahogany set-neck, dual Mega’Tron pickups, anchored Adjusto-Matic bridge, chrome-plated die-cast tuners, Bigsby B50 tailpiece and burgundy finish.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Pick-ups: | Mega'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone Nut |
| Finish | Cherry Stain Gloss Urethane |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Gretsch G5135CVT Electromatic CVT - Cherry Stain
Gretsch G5135CVT Electromatic CVT - Cherry Stain
Introduced in 1961, this guitar was Gretsch’s first true solid-body instrument. That classic design is once again available in the G5135 CVT, with an ultra-slim body, mahogany set-neck, dual Mega’Tron pickups, anchored Adjusto-Matic bridge, chrome-plated die-cast tuners, Bigsby B50 tailpiece and burgundy finish.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Pick-ups: | Mega'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone Nut |
| Finish | Cherry Stain Gloss Urethane |
| Case: | None |
Original: $649.99
-65%$649.99
$227.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduced in 1961, this guitar was Gretsch’s first true solid-body instrument. That classic design is once again available in the G5135 CVT, with an ultra-slim body, mahogany set-neck, dual Mega’Tron pickups, anchored Adjusto-Matic bridge, chrome-plated die-cast tuners, Bigsby B50 tailpiece and burgundy finish.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Pick-ups: | Mega'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone Nut |
| Finish | Cherry Stain Gloss Urethane |
| Case: | None |














