Gibson LG-2 American Eagle Acoustic With Case - Antique Natural - Used
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | LG-2 |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | V-Profile |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1.725" - Tusq |
| Bracing: | Scalloped Top Bracing |
| Electronics: | L.R. Baggs Element |
| Finish: | Antique Natural |
| Case: | Gibson Standard Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Gibson LG-2 American Eagle Acoustic With Case - Antique Natural - Used
Gibson LG-2 American Eagle Acoustic With Case - Antique Natural - Used
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | LG-2 |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | V-Profile |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1.725" - Tusq |
| Bracing: | Scalloped Top Bracing |
| Electronics: | L.R. Baggs Element |
| Finish: | Antique Natural |
| Case: | Gibson Standard Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | LG-2 |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | V-Profile |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1.725" - Tusq |
| Bracing: | Scalloped Top Bracing |
| Electronics: | L.R. Baggs Element |
| Finish: | Antique Natural |
| Case: | Gibson Standard Hardshell |























