Gibson Hummingbird Standard - Used
This Gibson Hummingbird is in Very Good condition, with no major scratches or dings.
Much of the Hummingbird's appeal lies in its versatility. However you attack this flat-top, it pumps out rich, deep tones, and is equally at home strumming first-position chords as it is taking the spotlight for flatpicking lead lines. Its spacious mahogany body and sweet, select sitka spruce top are more than capable of nailing down the rhythm in the hands of a rock and roll sideman, or accompanying the most nuanced performance under the fingers of today's alternative singer-songwriter.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dreadnaught |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Round .815" at first fret |
| Scale Length: | 24.75" |
| Bracing: | Radiused top with scalloped bracing |
| Nut: | 1.725" Tusq |
| Electronics: | LR Baggs Element VTC |
| Case: | Black Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Gibson Hummingbird Standard - Used
Gibson Hummingbird Standard - Used
This Gibson Hummingbird is in Very Good condition, with no major scratches or dings.
Much of the Hummingbird's appeal lies in its versatility. However you attack this flat-top, it pumps out rich, deep tones, and is equally at home strumming first-position chords as it is taking the spotlight for flatpicking lead lines. Its spacious mahogany body and sweet, select sitka spruce top are more than capable of nailing down the rhythm in the hands of a rock and roll sideman, or accompanying the most nuanced performance under the fingers of today's alternative singer-songwriter.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dreadnaught |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Round .815" at first fret |
| Scale Length: | 24.75" |
| Bracing: | Radiused top with scalloped bracing |
| Nut: | 1.725" Tusq |
| Electronics: | LR Baggs Element VTC |
| Case: | Black Hardshell |
Original: $1,999.99
-65%$1,999.99
$700.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson Hummingbird is in Very Good condition, with no major scratches or dings.
Much of the Hummingbird's appeal lies in its versatility. However you attack this flat-top, it pumps out rich, deep tones, and is equally at home strumming first-position chords as it is taking the spotlight for flatpicking lead lines. Its spacious mahogany body and sweet, select sitka spruce top are more than capable of nailing down the rhythm in the hands of a rock and roll sideman, or accompanying the most nuanced performance under the fingers of today's alternative singer-songwriter.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dreadnaught |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Round .815" at first fret |
| Scale Length: | 24.75" |
| Bracing: | Radiused top with scalloped bracing |
| Nut: | 1.725" Tusq |
| Electronics: | LR Baggs Element VTC |
| Case: | Black Hardshell |























