Fender Standard Stratocaster - Pau Ferro Fingerboard - Brown Sunburst
For guitarists everywhere who appreciate great style, rich and versatile tone, and excellent value, the Standard Stratocaster is an elegant and affordable classic with a great combination of traditional design and contemporary features. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in an instrument ideal for Stratocaster players everywhere at every level.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Brown Sunburst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender Standard Stratocaster - Pau Ferro Fingerboard - Brown Sunburst
Fender Standard Stratocaster - Pau Ferro Fingerboard - Brown Sunburst
For guitarists everywhere who appreciate great style, rich and versatile tone, and excellent value, the Standard Stratocaster is an elegant and affordable classic with a great combination of traditional design and contemporary features. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in an instrument ideal for Stratocaster players everywhere at every level.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Brown Sunburst |
| Case: | None |
Original: $624.99
-65%$624.99
$218.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For guitarists everywhere who appreciate great style, rich and versatile tone, and excellent value, the Standard Stratocaster is an elegant and affordable classic with a great combination of traditional design and contemporary features. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades don't have to break the bank, and this model delivers the best of both in an instrument ideal for Stratocaster players everywhere at every level.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Brown Sunburst |
| Case: | None |














