Fender Special Edition Telecaster Noir
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650” Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Standard Strings-Through-Body Tele |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Fender Special Edition Telecaster Noir
Fender Special Edition Telecaster Noir
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650” Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Standard Strings-Through-Body Tele |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |
Original: $649.99
-65%$649.99
$227.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650” Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Standard Strings-Through-Body Tele |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |














