Fender Player Jaguar Bass - Pau Ferro Fingerboard - Sage Green Metallic
When you’re ready to hit the stage and begin performing you need an instrument that’s sleek, powerful-sounding and ready for the spotlight—an instrument like the Player Jaguar Bass. The offset body and smooth playing feel give it modern appeal; the flexible pickup combination gives it a voice that’s all its own. Designed for creative bassists, the Player Jaguar Bass is ready to take the stage with you at a moment’s notice, bringing authentic Fender sound and style.
- Alder body with gloss finish
- One Player Series single-coil J Bass® bridge pickup; one Player Series split-coil P Bass® middle pickup
- Two volume controls; master tone control
- “Modern C"-shaped neck profile
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil Precision Bass® |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish: | Sage Green Metallic |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender Player Jaguar Bass - Pau Ferro Fingerboard - Sage Green Metallic
Fender Player Jaguar Bass - Pau Ferro Fingerboard - Sage Green Metallic
When you’re ready to hit the stage and begin performing you need an instrument that’s sleek, powerful-sounding and ready for the spotlight—an instrument like the Player Jaguar Bass. The offset body and smooth playing feel give it modern appeal; the flexible pickup combination gives it a voice that’s all its own. Designed for creative bassists, the Player Jaguar Bass is ready to take the stage with you at a moment’s notice, bringing authentic Fender sound and style.
- Alder body with gloss finish
- One Player Series single-coil J Bass® bridge pickup; one Player Series split-coil P Bass® middle pickup
- Two volume controls; master tone control
- “Modern C"-shaped neck profile
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil Precision Bass® |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish: | Sage Green Metallic |
| Case: | None |
Original: $674.99
-65%$674.99
$236.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When you’re ready to hit the stage and begin performing you need an instrument that’s sleek, powerful-sounding and ready for the spotlight—an instrument like the Player Jaguar Bass. The offset body and smooth playing feel give it modern appeal; the flexible pickup combination gives it a voice that’s all its own. Designed for creative bassists, the Player Jaguar Bass is ready to take the stage with you at a moment’s notice, bringing authentic Fender sound and style.
- Alder body with gloss finish
- One Player Series single-coil J Bass® bridge pickup; one Player Series split-coil P Bass® middle pickup
- Two volume controls; master tone control
- “Modern C"-shaped neck profile
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz Bass® |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil Precision Bass® |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish: | Sage Green Metallic |
| Case: | None |























