Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster - White Blonde
Specs
| Body Material: | Lightweight Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage Strings-Through-Body with Brass Saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Hard Shell |
| Gloss Nitrocellulose Lacquer | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster - White Blonde
Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster - White Blonde
Specs
| Body Material: | Lightweight Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage Strings-Through-Body with Brass Saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Hard Shell |
| Gloss Nitrocellulose Lacquer | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Lightweight Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage Strings-Through-Body with Brass Saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Hard Shell |
| Gloss Nitrocellulose Lacquer | |














