Fender Deluxe Telecaster Thinline - Candy Apple Red
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Finish | Candy Apple Red Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fender Deluxe Telecaster Thinline - Candy Apple Red
Fender Deluxe Telecaster Thinline - Candy Apple Red
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Finish | Candy Apple Red Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Finish | Candy Apple Red Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |














