Fender Custom Shop Vintage Custom 55 Stratocaster Relic Aged Olympic White
Like an old friend that's been with you through thick and thin, this Stratocaster has been beautifully relic'd. The fingerboard looks and feels worn in, as does the neck. The back of the neck has a slight sanded down feel to it, that makes navigating up and down the fret board fast and effortless. The body is heavily checked and features those dings and dents you'd expect from years on the road.To top it all it is dressed up with an American Vintage .06 Eggshell pickguard, an eggshell switch tip and knobs, and aged hardware.
This is guitar is a fine example of pure craftsmanship and artistry. Weighing in at 7 lbs. 8.5 oz., it won't break your back either so you can play this one as it wants you to.
Specs
| Body Material: | Lightweight Alder |
| Neck Material: | Rift-Sawn Maple Neck |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25-9.50 Compound Radius |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone Nut |
| Bridge Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Middle Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Neck Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Bridge: | American Vintage Strat Bridge |
| Finish: | Aged Olympic White: Relic Flash-Coat Lacquer FInish |
| Case: | Tweed Hardshell Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
| Year: | 2018 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Fender Custom Shop Vintage Custom 55 Stratocaster Relic Aged Olympic White
Fender Custom Shop Vintage Custom 55 Stratocaster Relic Aged Olympic White
Like an old friend that's been with you through thick and thin, this Stratocaster has been beautifully relic'd. The fingerboard looks and feels worn in, as does the neck. The back of the neck has a slight sanded down feel to it, that makes navigating up and down the fret board fast and effortless. The body is heavily checked and features those dings and dents you'd expect from years on the road.To top it all it is dressed up with an American Vintage .06 Eggshell pickguard, an eggshell switch tip and knobs, and aged hardware.
This is guitar is a fine example of pure craftsmanship and artistry. Weighing in at 7 lbs. 8.5 oz., it won't break your back either so you can play this one as it wants you to.
Specs
| Body Material: | Lightweight Alder |
| Neck Material: | Rift-Sawn Maple Neck |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25-9.50 Compound Radius |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone Nut |
| Bridge Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Middle Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Neck Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Bridge: | American Vintage Strat Bridge |
| Finish: | Aged Olympic White: Relic Flash-Coat Lacquer FInish |
| Case: | Tweed Hardshell Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
| Year: | 2018 |
Original: $4,100.00
-65%$4,100.00
$1,435.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like an old friend that's been with you through thick and thin, this Stratocaster has been beautifully relic'd. The fingerboard looks and feels worn in, as does the neck. The back of the neck has a slight sanded down feel to it, that makes navigating up and down the fret board fast and effortless. The body is heavily checked and features those dings and dents you'd expect from years on the road.To top it all it is dressed up with an American Vintage .06 Eggshell pickguard, an eggshell switch tip and knobs, and aged hardware.
This is guitar is a fine example of pure craftsmanship and artistry. Weighing in at 7 lbs. 8.5 oz., it won't break your back either so you can play this one as it wants you to.
Specs
| Body Material: | Lightweight Alder |
| Neck Material: | Rift-Sawn Maple Neck |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25-9.50 Compound Radius |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone Nut |
| Bridge Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Middle Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Neck Pick-up: | Hand Wired 55 Strat Low G Alnico 3 |
| Bridge: | American Vintage Strat Bridge |
| Finish: | Aged Olympic White: Relic Flash-Coat Lacquer FInish |
| Case: | Tweed Hardshell Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
| Year: | 2018 |














