Fender Custom Shop 1963 Relic Stratocaster 3-Tone Sunburst
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Middle Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat Reverse Polarity |
| Neck Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Bridge: | 6-Saddle American Vintage Syncgronized Tremolo |
| Finish | 3-Tone Sunburst |
| Case: | Hard Case |
| Nitrocellulose Lacquer | |
Pictured Guitar
| Serial: | R87276 |
| Weight: | 7 lbs 7.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










Fender Custom Shop 1963 Relic Stratocaster 3-Tone Sunburst
Fender Custom Shop 1963 Relic Stratocaster 3-Tone Sunburst
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Middle Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat Reverse Polarity |
| Neck Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Bridge: | 6-Saddle American Vintage Syncgronized Tremolo |
| Finish | 3-Tone Sunburst |
| Case: | Hard Case |
| Nitrocellulose Lacquer | |
Pictured Guitar
| Serial: | R87276 |
| Weight: | 7 lbs 7.5 oz |
Original: $3,250.00
-65%$3,250.00
$1,137.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Middle Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat Reverse Polarity |
| Neck Pick-up: | Custom Shop Hand-wound 60's strat |
| Fret Size: | Narrow Jumbo |
| Bridge: | 6-Saddle American Vintage Syncgronized Tremolo |
| Finish | 3-Tone Sunburst |
| Case: | Hard Case |
| Nitrocellulose Lacquer | |
Pictured Guitar
| Serial: | R87276 |
| Weight: | 7 lbs 7.5 oz |














