Fender American Vintage '61 Reissue Telecaster Left Handed - Used
1964 saw the pinnacle in features of the "rosewood" era of Fender production guitars. Specs include alder or ash body (depending on the finish), gloss-back maple neck, and a round laminate rosewood fingerboard with a 7.25" radius - which is actually more comfortable to play than some accustomed to 9.5" would infer.
This particular alder body model is well balanced, at 7 lbs, 6.5 oz - and easy to play. (Even for the righty guitar player that gave this a run through.)
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Fret Size: | Vintage Style |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage |
| Finish | Three-tone sunburst |
| Case: | Original Fender hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 6.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns









Fender American Vintage '61 Reissue Telecaster Left Handed - Used
Fender American Vintage '61 Reissue Telecaster Left Handed - Used
1964 saw the pinnacle in features of the "rosewood" era of Fender production guitars. Specs include alder or ash body (depending on the finish), gloss-back maple neck, and a round laminate rosewood fingerboard with a 7.25" radius - which is actually more comfortable to play than some accustomed to 9.5" would infer.
This particular alder body model is well balanced, at 7 lbs, 6.5 oz - and easy to play. (Even for the righty guitar player that gave this a run through.)
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Fret Size: | Vintage Style |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage |
| Finish | Three-tone sunburst |
| Case: | Original Fender hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 6.5 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
1964 saw the pinnacle in features of the "rosewood" era of Fender production guitars. Specs include alder or ash body (depending on the finish), gloss-back maple neck, and a round laminate rosewood fingerboard with a 7.25" radius - which is actually more comfortable to play than some accustomed to 9.5" would infer.
This particular alder body model is well balanced, at 7 lbs, 6.5 oz - and easy to play. (Even for the righty guitar player that gave this a run through.)
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Fender American Vintage '64 Gray Bottom |
| Fret Size: | Vintage Style |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage |
| Finish | Three-tone sunburst |
| Case: | Original Fender hardshell |
| Weight: | 7 lbs, 6.5 oz |





















