Fender American Professional Telecaster Left Handed - Black - Maple
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated BrassSaddles |
| Finish | Black |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender American Professional Telecaster Left Handed - Black - Maple
Fender American Professional Telecaster Left Handed - Black - Maple
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated BrassSaddles |
| Finish | Black |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated BrassSaddles |
| Finish | Black |
| Case: | Elite Molded Case |














