Fender American Professional Precision Bass Left Handed - 3-Color Sunburst - Rosewood
Bass—it’s where rhythm meets melody, creating a righteous groove that forces you to move with it. Without the Fender Precision Bass, the original electric bass, dance floors everywhere would be empty. As music evolves, our instruments change in lockstep; the end result is today’s version of this seminal instrument—the American Professional Precision Bass Left-Hand.
The Precision Bass was a truly revolutionary instrument when it was released in 1951. Not only could bassists finally play with perfect intonation, they could be heard along with the rest of the band. From funk to rock, hip-hop to reggae; all of the music that’s enriched our lives began with the thunderous Precision Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Split Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender American Professional Precision Bass Left Handed - 3-Color Sunburst - Rosewood
Fender American Professional Precision Bass Left Handed - 3-Color Sunburst - Rosewood
Bass—it’s where rhythm meets melody, creating a righteous groove that forces you to move with it. Without the Fender Precision Bass, the original electric bass, dance floors everywhere would be empty. As music evolves, our instruments change in lockstep; the end result is today’s version of this seminal instrument—the American Professional Precision Bass Left-Hand.
The Precision Bass was a truly revolutionary instrument when it was released in 1951. Not only could bassists finally play with perfect intonation, they could be heard along with the rest of the band. From funk to rock, hip-hop to reggae; all of the music that’s enriched our lives began with the thunderous Precision Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Split Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bass—it’s where rhythm meets melody, creating a righteous groove that forces you to move with it. Without the Fender Precision Bass, the original electric bass, dance floors everywhere would be empty. As music evolves, our instruments change in lockstep; the end result is today’s version of this seminal instrument—the American Professional Precision Bass Left-Hand.
The Precision Bass was a truly revolutionary instrument when it was released in 1951. Not only could bassists finally play with perfect intonation, they could be heard along with the rest of the band. From funk to rock, hip-hop to reggae; all of the music that’s enriched our lives began with the thunderous Precision Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Split Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Elite Molded Case |























