Fender American Professional Jazzmaster - Sonic Gray - Maple
Originally intended for sophisticated jazz guitarists, the Jazzmaster was quickly embraced by musicians attracted to its left-of-center looks and fat sound. A direct descendent of the guitar that powered underground music from the late-‘60s to today, the American Professional Jazzmaster is ready to lend its unique sound to your playing.
An elegant model with flexible electronics and a rich voice, the Jazzmaster’s introduction in 1958 marked the first time a rosewood fingerboard was used on a Fender instrument. Thanks to its effortless playing feel and ergonomic offset-waist body, the Jazzmaster has powered infinite musical genres, including surf rock, gospel, new wave and indie rock, among others
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender American Professional Jazzmaster - Sonic Gray - Maple
Fender American Professional Jazzmaster - Sonic Gray - Maple
Originally intended for sophisticated jazz guitarists, the Jazzmaster was quickly embraced by musicians attracted to its left-of-center looks and fat sound. A direct descendent of the guitar that powered underground music from the late-‘60s to today, the American Professional Jazzmaster is ready to lend its unique sound to your playing.
An elegant model with flexible electronics and a rich voice, the Jazzmaster’s introduction in 1958 marked the first time a rosewood fingerboard was used on a Fender instrument. Thanks to its effortless playing feel and ergonomic offset-waist body, the Jazzmaster has powered infinite musical genres, including surf rock, gospel, new wave and indie rock, among others
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,549.99
-65%$1,549.99
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Originally intended for sophisticated jazz guitarists, the Jazzmaster was quickly embraced by musicians attracted to its left-of-center looks and fat sound. A direct descendent of the guitar that powered underground music from the late-‘60s to today, the American Professional Jazzmaster is ready to lend its unique sound to your playing.
An elegant model with flexible electronics and a rich voice, the Jazzmaster’s introduction in 1958 marked the first time a rosewood fingerboard was used on a Fender instrument. Thanks to its effortless playing feel and ergonomic offset-waist body, the Jazzmaster has powered infinite musical genres, including surf rock, gospel, new wave and indie rock, among others
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |














