Fender American Professional Jaguar - Sonic Gray - Maple
An eye-catchingly adventurous design—an exquisite exercise in chrome, plastic and wood—the Jaguar guitar’s delightfully off-kilter aesthetics and unique sound made it a darling of underground artists from the ‘70s to today. Though it was the pinnacle of guitar technology when it was released in 1962, time (and technology) marches on so we updated the Jaguar with modern features and materials, hot-rodding it for today’s players. The result? The American Professional Jaguar—a dangerous instrument with bite.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
| New Modern “Deep C" Neck Shape | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender American Professional Jaguar - Sonic Gray - Maple
Fender American Professional Jaguar - Sonic Gray - Maple
An eye-catchingly adventurous design—an exquisite exercise in chrome, plastic and wood—the Jaguar guitar’s delightfully off-kilter aesthetics and unique sound made it a darling of underground artists from the ‘70s to today. Though it was the pinnacle of guitar technology when it was released in 1962, time (and technology) marches on so we updated the Jaguar with modern features and materials, hot-rodding it for today’s players. The result? The American Professional Jaguar—a dangerous instrument with bite.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
| New Modern “Deep C" Neck Shape | |
$542.50
Original: $1,549.99
-65%Fender American Professional Jaguar - Sonic Gray - Maple—
$1,549.99
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An eye-catchingly adventurous design—an exquisite exercise in chrome, plastic and wood—the Jaguar guitar’s delightfully off-kilter aesthetics and unique sound made it a darling of underground artists from the ‘70s to today. Though it was the pinnacle of guitar technology when it was released in 1962, time (and technology) marches on so we updated the Jaguar with modern features and materials, hot-rodding it for today’s players. The result? The American Professional Jaguar—a dangerous instrument with bite.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jaguar |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo with Tremolo Lock Button |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
| New Modern “Deep C" Neck Shape | |














