Fender Custom Shop 50s Telecaster Thinline Journeyman - British Racing Green
The tone of this guitar, plugged in or acoustic, is very even and percussive. Its thicker "U" profile neck gives you plenty to hang onto for playing barre chords. The '51 Nocaster pickups have a great balance and a clean dynamic sweep between 0-10 on both the volume and tone.
Rhythm or lead, rock or country, this Custom Shop Telecaster can pull out all the stops.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Profile: | 52 Telecaster "U" |
| Bridge Pick-up: | 51 Nocaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 51 Nocaster |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Tele Ashtray |
| Finish | British Racing Green, Journeyman Relic |
| Case: | Tweed Custom Shop Case |
| Weight: | 6 lbs. 4.5 oz. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Fender Custom Shop 50s Telecaster Thinline Journeyman - British Racing Green
Fender Custom Shop 50s Telecaster Thinline Journeyman - British Racing Green
The tone of this guitar, plugged in or acoustic, is very even and percussive. Its thicker "U" profile neck gives you plenty to hang onto for playing barre chords. The '51 Nocaster pickups have a great balance and a clean dynamic sweep between 0-10 on both the volume and tone.
Rhythm or lead, rock or country, this Custom Shop Telecaster can pull out all the stops.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Profile: | 52 Telecaster "U" |
| Bridge Pick-up: | 51 Nocaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 51 Nocaster |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Tele Ashtray |
| Finish | British Racing Green, Journeyman Relic |
| Case: | Tweed Custom Shop Case |
| Weight: | 6 lbs. 4.5 oz. |
Original: $5,000.00
-65%$5,000.00
$1,750.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The tone of this guitar, plugged in or acoustic, is very even and percussive. Its thicker "U" profile neck gives you plenty to hang onto for playing barre chords. The '51 Nocaster pickups have a great balance and a clean dynamic sweep between 0-10 on both the volume and tone.
Rhythm or lead, rock or country, this Custom Shop Telecaster can pull out all the stops.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Profile: | 52 Telecaster "U" |
| Bridge Pick-up: | 51 Nocaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | 51 Nocaster |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Tele Ashtray |
| Finish | British Racing Green, Journeyman Relic |
| Case: | Tweed Custom Shop Case |
| Weight: | 6 lbs. 4.5 oz. |














