Eminence Legend 1058 10" Lead - Rhythm Guitar Speakers
| SPECIFICATION | |
| Nominal Basket Diameter | 10", 254 mm |
| Nominal Impedance* | 8 Ω |
| Power Rating* | |
| Program Power | N/A |
| Watts | 75 W |
| Resonance | 97 Hz |
| Usable Frequency Range | 100 Hz - 5 kHz |
| Sensitivity* | 98.7 dB |
| Magnet Weight | 16 oz. |
| Gap Height | 0.25", 6.4 mm |
| Voice Coil Diameter | 1.5", 38 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Eminence Legend 1058 10" Lead - Rhythm Guitar Speakers
Eminence Legend 1058 10" Lead - Rhythm Guitar Speakers
| SPECIFICATION | |
| Nominal Basket Diameter | 10", 254 mm |
| Nominal Impedance* | 8 Ω |
| Power Rating* | |
| Program Power | N/A |
| Watts | 75 W |
| Resonance | 97 Hz |
| Usable Frequency Range | 100 Hz - 5 kHz |
| Sensitivity* | 98.7 dB |
| Magnet Weight | 16 oz. |
| Gap Height | 0.25", 6.4 mm |
| Voice Coil Diameter | 1.5", 38 mm |
$22.75
Original: $64.99
-65%Eminence Legend 1058 10" Lead - Rhythm Guitar Speakers—
$64.99
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| SPECIFICATION | |
| Nominal Basket Diameter | 10", 254 mm |
| Nominal Impedance* | 8 Ω |
| Power Rating* | |
| Program Power | N/A |
| Watts | 75 W |
| Resonance | 97 Hz |
| Usable Frequency Range | 100 Hz - 5 kHz |
| Sensitivity* | 98.7 dB |
| Magnet Weight | 16 oz. |
| Gap Height | 0.25", 6.4 mm |
| Voice Coil Diameter | 1.5", 38 mm |














