Fender Limited Edition Magnificent 7 American Special Jazzmaster - Olympic White
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Adjustable Bridge with Bigsby® Vibrato |
| Finish | Olympic White |
| Case: | Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Fender Limited Edition Magnificent 7 American Special Jazzmaster - Olympic White
Fender Limited Edition Magnificent 7 American Special Jazzmaster - Olympic White
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Adjustable Bridge with Bigsby® Vibrato |
| Finish | Olympic White |
| Case: | Hardshell Case |
Original: $1,449.99
-65%$1,449.99
$507.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '65 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Adjustable Bridge with Bigsby® Vibrato |
| Finish | Olympic White |
| Case: | Hardshell Case |














