Charvel Pro-Mod San Dimas Style 2 HH - Maple - Satin Red
Pedigreed shredders from the ‘80s, Pro-Mod San Dimas® guitars are packed with high-speed playability and innovative design elements that epitomize Charvel’s definitive combination of time-honored style and modern features, power and performance.
The Pro-Mod San Dimas Style 2 HH FR M offers an alder body coupled with a two-piece bolt-on maple neck with graphite reinforcement rods for rock-solid stability, despite the ravages of the road and climate. Engineered for effortlessly nimble and highly-expressive playing, this guitar has a speed neck profile, a 12”-16” compound radius maple fingerboard with hand-rubbed urethane gel back finish, 22 jumbo frets, black dot inlays and a convenient thumbwheel truss rod butt-adjust for easy access.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan JB TB4 Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan '59 SH1N Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Floyd Rose |
| Bridge: | Floyd Rose Double Locking Tremolo |
| Finish | Satin Red |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Charvel Pro-Mod San Dimas Style 2 HH - Maple - Satin Red
Charvel Pro-Mod San Dimas Style 2 HH - Maple - Satin Red
Pedigreed shredders from the ‘80s, Pro-Mod San Dimas® guitars are packed with high-speed playability and innovative design elements that epitomize Charvel’s definitive combination of time-honored style and modern features, power and performance.
The Pro-Mod San Dimas Style 2 HH FR M offers an alder body coupled with a two-piece bolt-on maple neck with graphite reinforcement rods for rock-solid stability, despite the ravages of the road and climate. Engineered for effortlessly nimble and highly-expressive playing, this guitar has a speed neck profile, a 12”-16” compound radius maple fingerboard with hand-rubbed urethane gel back finish, 22 jumbo frets, black dot inlays and a convenient thumbwheel truss rod butt-adjust for easy access.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan JB TB4 Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan '59 SH1N Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Floyd Rose |
| Bridge: | Floyd Rose Double Locking Tremolo |
| Finish | Satin Red |
| Case: | None |
Original: $699.99
-65%$699.99
$245.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pedigreed shredders from the ‘80s, Pro-Mod San Dimas® guitars are packed with high-speed playability and innovative design elements that epitomize Charvel’s definitive combination of time-honored style and modern features, power and performance.
The Pro-Mod San Dimas Style 2 HH FR M offers an alder body coupled with a two-piece bolt-on maple neck with graphite reinforcement rods for rock-solid stability, despite the ravages of the road and climate. Engineered for effortlessly nimble and highly-expressive playing, this guitar has a speed neck profile, a 12”-16” compound radius maple fingerboard with hand-rubbed urethane gel back finish, 22 jumbo frets, black dot inlays and a convenient thumbwheel truss rod butt-adjust for easy access.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan JB TB4 Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan '59 SH1N Humbucking |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Floyd Rose |
| Bridge: | Floyd Rose Double Locking Tremolo |
| Finish | Satin Red |
| Case: | None |














