Charvel Pro-Mod San Dimas Style 1 HH - Snow White
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan JB™ Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan '59™ Zebra Humbucking |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish | Snow White |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Charvel Pro-Mod San Dimas Style 1 HH - Snow White
Charvel Pro-Mod San Dimas Style 1 HH - Snow White
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan JB™ Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan '59™ Zebra Humbucking |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish | Snow White |
| Case: | None |
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan JB™ Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan '59™ Zebra Humbucking |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Floyd Rose FRT-O2000 Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Finish | Snow White |
| Case: | None |














