Charvel Pro Mod San Dimas, Floyd Rose, Tobacco Burst
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® JB™ |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® '59™ Zebra |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Floyd Rose® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo |
| Finish | Tobbaco Burst Gloss Polyester |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Charvel Pro Mod San Dimas, Floyd Rose, Tobacco Burst
Charvel Pro Mod San Dimas, Floyd Rose, Tobacco Burst
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® JB™ |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® '59™ Zebra |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Floyd Rose® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo |
| Finish | Tobbaco Burst Gloss Polyester |
| Case: | None |
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder with Quilt Maple Top |
| Neck Material: | 2-Piece Maple with Graphite reinforcement |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® JB™ |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Direct Mount Seymour Duncan® '59™ Zebra |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | Floyd Rose® FRT-O2000 Double-Locking Tremolo |
| Finish | Tobbaco Burst Gloss Polyester |
| Case: | None |














