Taylor 618e Grand Orchestra - Used
This Taylor 618E Series Go is in very good condition.
Taylor’s Grand Orchestra is the guitar equivalent of a grand piano, boasting a big, complex voice with a wonderfully dynamic response. Our maple/spruce edition features a back bracing profile that’s optimized for maple and a torrefied top, which produces an aged tonal character with greater acoustic resonance. Protein glues and an ultra-thin gloss finish minimize dampening. A new, hand-rubbed “Brown Sugar” stain on the back and sides gives maple’s striking figure a beautiful violin-hued appearance without adding extra thickness to the finish. Featured appointments include grained ivoroid Wings fretboard inlays, an inlaid ebony backstrap, ebony binding with ivoroid purfling, an ebony/ivoroid rosette, and a striped ebony pickguard, along with Taylor’s Expression System® 2 acoustic electronics.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Flamed Maple |
| Neck Material: | Hard Rock Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | Tusq |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Finish: | Natural Top - Brown Sugar Stained back/sides |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Taylor 618e Grand Orchestra - Used
Taylor 618e Grand Orchestra - Used
This Taylor 618E Series Go is in very good condition.
Taylor’s Grand Orchestra is the guitar equivalent of a grand piano, boasting a big, complex voice with a wonderfully dynamic response. Our maple/spruce edition features a back bracing profile that’s optimized for maple and a torrefied top, which produces an aged tonal character with greater acoustic resonance. Protein glues and an ultra-thin gloss finish minimize dampening. A new, hand-rubbed “Brown Sugar” stain on the back and sides gives maple’s striking figure a beautiful violin-hued appearance without adding extra thickness to the finish. Featured appointments include grained ivoroid Wings fretboard inlays, an inlaid ebony backstrap, ebony binding with ivoroid purfling, an ebony/ivoroid rosette, and a striped ebony pickguard, along with Taylor’s Expression System® 2 acoustic electronics.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Flamed Maple |
| Neck Material: | Hard Rock Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | Tusq |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Finish: | Natural Top - Brown Sugar Stained back/sides |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $1,959.99
-65%$1,959.99
$686.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Taylor 618E Series Go is in very good condition.
Taylor’s Grand Orchestra is the guitar equivalent of a grand piano, boasting a big, complex voice with a wonderfully dynamic response. Our maple/spruce edition features a back bracing profile that’s optimized for maple and a torrefied top, which produces an aged tonal character with greater acoustic resonance. Protein glues and an ultra-thin gloss finish minimize dampening. A new, hand-rubbed “Brown Sugar” stain on the back and sides gives maple’s striking figure a beautiful violin-hued appearance without adding extra thickness to the finish. Featured appointments include grained ivoroid Wings fretboard inlays, an inlaid ebony backstrap, ebony binding with ivoroid purfling, an ebony/ivoroid rosette, and a striped ebony pickguard, along with Taylor’s Expression System® 2 acoustic electronics.
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Flamed Maple |
| Neck Material: | Hard Rock Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | Tusq |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Finish: | Natural Top - Brown Sugar Stained back/sides |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























