Gretsch G5655T-CB Electromatic Center-Block - Georgia Green
Other premium features include five-ply maple body construction with a bound arched top and back, a bound maple neck and a 12.5”-radius rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and Neo-Classic "thumbnail" inlays. The G5655T-CB also has three-way pickup switching, single-ply black pickguard with Gretsch logo, four "G-arrow" control knobs (volume for each pickup, bridge-pickup-only tone, master volume), anchored Adjusto-Matic bridge and flat-handle Bigsby-licensed B50 vibrato, Grover tuners and knurled strap retainer knobs.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Arched Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Dual-Coil SUPER HiLo'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby B50 tailpiece | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Gretsch G5655T-CB Electromatic Center-Block - Georgia Green
Gretsch G5655T-CB Electromatic Center-Block - Georgia Green
Other premium features include five-ply maple body construction with a bound arched top and back, a bound maple neck and a 12.5”-radius rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and Neo-Classic "thumbnail" inlays. The G5655T-CB also has three-way pickup switching, single-ply black pickguard with Gretsch logo, four "G-arrow" control knobs (volume for each pickup, bridge-pickup-only tone, master volume), anchored Adjusto-Matic bridge and flat-handle Bigsby-licensed B50 vibrato, Grover tuners and knurled strap retainer knobs.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Arched Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Dual-Coil SUPER HiLo'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby B50 tailpiece | |
Original: $699.99
-65%$699.99
$245.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Other premium features include five-ply maple body construction with a bound arched top and back, a bound maple neck and a 12.5”-radius rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets and Neo-Classic "thumbnail" inlays. The G5655T-CB also has three-way pickup switching, single-ply black pickguard with Gretsch logo, four "G-arrow" control knobs (volume for each pickup, bridge-pickup-only tone, master volume), anchored Adjusto-Matic bridge and flat-handle Bigsby-licensed B50 vibrato, Grover tuners and knurled strap retainer knobs.
Specs
| Body Material: | 5-Ply Arched Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Blacktop Filter'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Dual-Coil SUPER HiLo'Tron |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby B50 tailpiece | |














