Gretsch G5622T Electromatic Center Block - Georgia Green
Specs
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12.5" |
| Bridge Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Graph Tech® NuBone |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby Vibrato | |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Gretsch G5622T Electromatic Center Block - Georgia Green
Gretsch G5622T Electromatic Center Block - Georgia Green
Specs
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12.5" |
| Bridge Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Graph Tech® NuBone |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby Vibrato | |
Original: $799.99
-65%$799.99
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Laminated Maple |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12.5" |
| Bridge Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Super HiLo'Tron |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.6" |
| Nut: | 1.6875" Graph Tech® NuBone |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic |
| Finish | Georgia Green |
| Case: | None |
| Bigsby Vibrato | |














