Fender Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster 90
A departure from Fender’s traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster enhances the traditional Tele style with the elegant look of a Malaysian blackwood top. Strong and dense, Malaysian blackwood has plenty of sustain, perfect for soaring lead lines and raucous rhythm work.
For authentic, vintage-inspired tone, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is loaded with two JP-90 single-coil pickups. Topped by 22 narrow-tall frets for easy bending, the 9.5”-radius maple fingerboard is ideal for most playing styles, offering enough arc for comfortable chording while remaining flat enough for wide bends. The custom string-through-body short-plate Tele bridge features compensated brass saddles for accurate intonation along the entire length of the neck.
With its authentic, original-era sound and style, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is a rare, inspiring example of Fender’s world-class craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Alder with Malaysian Blackwood Top |
| Neck Material: | Figured Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern “Deep C” |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685” Bone |
| Bridge: | Strings-Through-Body, Custom Short-Cut-Plate Tele |
| Finish | Natural Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Fender Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster 90
Fender Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster 90
A departure from Fender’s traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster enhances the traditional Tele style with the elegant look of a Malaysian blackwood top. Strong and dense, Malaysian blackwood has plenty of sustain, perfect for soaring lead lines and raucous rhythm work.
For authentic, vintage-inspired tone, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is loaded with two JP-90 single-coil pickups. Topped by 22 narrow-tall frets for easy bending, the 9.5”-radius maple fingerboard is ideal for most playing styles, offering enough arc for comfortable chording while remaining flat enough for wide bends. The custom string-through-body short-plate Tele bridge features compensated brass saddles for accurate intonation along the entire length of the neck.
With its authentic, original-era sound and style, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is a rare, inspiring example of Fender’s world-class craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Alder with Malaysian Blackwood Top |
| Neck Material: | Figured Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern “Deep C” |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685” Bone |
| Bridge: | Strings-Through-Body, Custom Short-Cut-Plate Tele |
| Finish | Natural Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |
Original: $2,049.99
-65%$2,049.99
$717.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A departure from Fender’s traditional tone wood choices, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster enhances the traditional Tele style with the elegant look of a Malaysian blackwood top. Strong and dense, Malaysian blackwood has plenty of sustain, perfect for soaring lead lines and raucous rhythm work.
For authentic, vintage-inspired tone, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is loaded with two JP-90 single-coil pickups. Topped by 22 narrow-tall frets for easy bending, the 9.5”-radius maple fingerboard is ideal for most playing styles, offering enough arc for comfortable chording while remaining flat enough for wide bends. The custom string-through-body short-plate Tele bridge features compensated brass saddles for accurate intonation along the entire length of the neck.
With its authentic, original-era sound and style, the 2017 Limited Edition Malaysian Blackwood Telecaster is a rare, inspiring example of Fender’s world-class craftsmanship.
Specs
| Body Material: | Alder with Malaysian Blackwood Top |
| Neck Material: | Figured Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Modern “Deep C” |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | JP-90 Single-Coil |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685” Bone |
| Bridge: | Strings-Through-Body, Custom Short-Cut-Plate Tele |
| Finish | Natural Gloss Polyurethane |
| Case: | Hard Shell Case |











