Fender American Professional Jazz Bass - Sonic Gray - Maple
Speedy, powerful and articulate, the Jazz Bass quickly carved out a niche for itself when it was released in 1960. The slim, ultra-fast neck and slick offset-waist styling made it a favorite of bassists everywhere. Funk, fusion, disco and, of course, modern rock all owe a life debt to the fantastically versatile Jazz Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Fender American Professional Jazz Bass - Sonic Gray - Maple
Fender American Professional Jazz Bass - Sonic Gray - Maple
Speedy, powerful and articulate, the Jazz Bass quickly carved out a niche for itself when it was released in 1960. The slim, ultra-fast neck and slick offset-waist styling made it a favorite of bassists everywhere. Funk, fusion, disco and, of course, modern rock all owe a life debt to the fantastically versatile Jazz Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |
$542.50
Original: $1,549.99
-65%Fender American Professional Jazz Bass - Sonic Gray - Maple—
$1,549.99
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Speedy, powerful and articulate, the Jazz Bass quickly carved out a niche for itself when it was released in 1960. The slim, ultra-fast neck and slick offset-waist styling made it a favorite of bassists everywhere. Funk, fusion, disco and, of course, modern rock all owe a life debt to the fantastically versatile Jazz Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass™ Vintage |
| Finish | Sonic Gray |
| Case: | Elite Molded Case |























